Informacja o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim na terenie Powiatu Złotoryjskiego

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
24 lipca 2019

Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego działające na terenie Powiatu Złotoryjskiego w 2019 roku

Zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 294), w Powiecie Złotoryjskim w 2019 roku działają dwa punkty, w których udzielana jest nieodpłatna pomoc prawna oraz świadczone nieodpłatne poradnictwo obywatelskie. Punkty usytuowane zostały w budynku Starostwa Powiatowego w Złotoryi z siedzibą przy ul. Kolejowej 4, 59-500 Złotoryja i są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Punkty funkcjonują w następujących dniach i godzinach:

1) Punkt nr 1 - nieodpłatna pomoc prawna udzielana będzie przez adwokatów i radców prawnych od poniedziałku do piątku, w godzinach:

  • poniedziałek - 7:30-11:30
  • wtorek - 11:30- 15:30 
  • środa - 7:30-11:30
  • czwartek- 11:30- 15:30
  • piątek- 7:30-11:30

2) Punkt nr 2 - nieodpłatna pomoc prawna udzielana będzie od poniedziałku do czwartku, w godzinach:

  • poniedziałek - 11:30- 15:30 
  • wtorek - 7:30-11:30
  • środa - 11:30- 15:30
  • czwartek- 7:30-11:30

- nieodpłatne poradnictwo obywatelskie świadczone będzie w piątki w godzinach: 11:30-15:30

Punkt prowadzony przez Fundację Honeste Vivere z siedzibą w Warszawie - organizację pozarządową, która wyłoniona została w otwartym konkursie ofert na realizację zadania publicznego w zakresie prowadzenia punktu nieodpłatnej pomocy prawnej oraz świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego na terenie Powiatu Złotoryjskiego w 2019 roku. W imieniu Fundacji zadanie będzie realizowane przez adwokata, radcę prawnego i doradcę obywatelskiego.

Z pomocy świadczonej w punktach można skorzystać po wcześniejszym telefonicznym umówieniu terminu wizyty pod numerem telefonu: 76 8782444, czynnym codziennie w godzinach pracy Starostwa.

Osoby uprawnione do otrzymania nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego:

Od 1 stycznia 2019 r. z bezpłatnych usług świadczonych w punktach może skorzystać każdy, kto złoży pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej (art. 4 ust. 1 ustawy). Oświadczenie składa się przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, osobie udzielającej porady.

Zakres nieodpłatnej pomocy prawnej:

- prawo rodzinne,

- prawo pracy,

- ubezpieczenia społeczne,

- sprawy administracyjne,

- prawo podatkowe,

- sprawy cywilne,

- sprawy karne,

- przygotowanie do rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:

• poinformowanie osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym,

• wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego,

• sporządzenie projektu pisma, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym,

• sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.

Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym, w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-07-24
Data publikacji:2019-07-24
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:409